Türk – Alman Hukuku

Öztaş Hukuk Bürosu olarak sizlere Türk – Alman Hukuku alanında hizmet sunuyoruz. 

türk alman hukukuAlman – Türk ilişkileri geleneksel olarak yakınlık ve dostluk içinde gelişmiştir. Bununla birlikte özellikle son on yıl içerisinde iki ülke arasındaki iş ilişkilerinde önemli bir artış görülmektedir. İki ülke arasındaki yıllık ticaret hacmi 32 milyar Euro’ya ulaşmış ve Almanya, Türkiye için en önemli partner haline gelmiştir. Şu anda 3 milyona yakın Türk kökenli insan Almanya’da yaşamakta ve Köln’de bulunan Alman-Türk Sanayi ve Ticaret Odası’nın verilerine göre Almanya’da Türklere ait 80.000’den fazla kayıtlı iş yeri ve bunların 400.000’den fazla çalışanı bulunmaktadır. Bunların yanı sıra, Türkiye’de 5.000’i aşkın Alman firması faaliyet göstermektedir ve dolayısıyla Almanya, Türkiye pazarında en fazla yabancı şirkete sahip olan ülke unvanını korumaktadır. Almanya’dan Türkiye’ye yapılan ihracat 2002’den 2014’e kadar neredeyse dört kat artmıştır. Giderek artan bu ilişkiler  çok farklı ve uzmanlık gerektiren hukuki sorunları da beraberinde getirmekte ve bu alanda da hukuki destek ihtiyacı kaçınılmaz olmaktadır.

Ofisimiz avukatları, Türk-Alman Hukuku alanında uzun yıllara dayanan tecrübeleri ve uzmanlıkları ile başta Almanya olmak üzere  yine Alman dilinin hâkim olduğu İsviçre, Avusturya, Hollanda gibi ülkelerde Türk Hukuku bakımından yaşanan hukuki sorunlarda ve  süreçlerde yerli – yabancı bireysel ve kurumsal müvekkillerine hukuk danışmanlığı ve dava vekilliği hizmetleri sunmaktadır.
Buna ilişkin olarak sunduğumuz başlıca hizmetler,

  • Türk/ Alman-İsviçre-Avusturya Hukukuna yönelik evlilik, boşanma, velayet ve mal paylaşımı konularında hukuki danışmanlık,
  • Türk/ Alman-İsviçre-Avusturya Hukukuna yönelik malvarlığı ve miras konularında hukuki danışmanlık,
  • Türk/ Alman-İsviçre-Avusturya Hukukuna  ticari ilişkilerine yönelik milletler arası hukuki sorunlarla ilgili her türlü danışmanlık,
  • Yabancı mahkeme kararlarının Türkiye’de tanıtılması ve tenfizi (Tanıma tenfiz davası)
  • Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye’deki hukuki işlemlerinin resmi merciler ve mahkemeler nezdinde takibidir.